gif

Етнологија

Фрула, део културног наслеђа Србије

Фрула припада дувачким аерофоним инструментима и прави се од једног комада дрвета, најчешће шљиве и дрена

Више информација

Нема крста без 3 (три) прста

Поздрав са три прста, познат и као Српски, поздрав је који је изворно исказивао Свету Тројицу. Данас се то сматра за српски национални поздрав једном руком са спојеним (или раширеним)…

Више информација

Планински кућери – некада потреба, данас авантура

Основна намена кућера била је коначиште чобана. Сада су то атракције туристичке понуде етно туризма

Више информација

Српско коло, светски значај

Нема прославе или обележавања важног датума, па ни спонтаног окупљања народа а да се не заигра коло. Колики значај има ова српска игра, довољно говори податак да је под заштитом…

Више информација

Шајкача, капа са историјом

Постављена равно, накриво или забачена уназад, традиционална српска капа је својеврсно ремек-дело моде, практичности и вечни симбол српства а корене вуче из војске

Више информација

Знате ли своје 1. порекло?

Многи од нас мисле да знају породично стабло, да им је порекло јако добро познато и – с правом – поносе се на то. Да ли је баш тако и…

Више информација

Српска Нова година, мит или… Долази нам 7528.

Како и зашто се 13. na 14. јануар слави као долазак Нове године код Срба, зашто баш тог датума, шта стоји иза свега тога и још много занимљивости о дану…

Више информација

Мирослављево јеванђеље – једно од највреднијих добара светске цивилизације

Најзначајнији спис, не само српске већ и јужнословенске писмености, датира из 12. века а колики је значај овог дела довољно говори чињеница да га је УНЕСКО 2005. године уврстио у…

Више информација

Ко смо ми заправо? Које нам је порекло, чије гене носимо?

У српском народу је уврежено мишљење да је 500 година под турским ропством оставило трага и на генетском коду Срба. Да ли је то баш тако, је ли сваки Србин…

Више информација

Знате ли зашто се већина српских презимена завршава на „ић“?

Ако би детаљније загребали по сопственом пореклу, лако бисмо дошли до закључка да већина породица у Србији – наравно и дијаспори – носи презиме чији су корени повезани са 19….

Више информација