gif

Manastirski pasulj – posna simfonija ukusa

Pravoslavci se, o postovima koje nalažu vera i Crkva, trude da se uzdržavaju od mrsne hrane. Pored ribe, na trpezama se u takvim prilikama najčešće susreće pasulj u različitim oblicima, ali je prebranac, manastirski pasulj odnosno gravče na tavče jedno od najomiljenijih jela u Srba. I to ne samo tokom posta. Evo kako da ga pripremite na manastirski način – jednostavno i sa ukusom koji nećete da zaboravite.

Za pripremu ovog jela nije potrebno puno namirnicaa, a i ono što je neophodno nije skupo. Za četiri porcije manastirskog pasulja potrebno je:

  • 300 grama pasulja „tetovca“ (krupni beli pasulj)
  • Dve glavice crnog luka
  • Dve sušene crvene paprike

Da bi ste pripremili adekvatan preliv, odnosno „sos“, potrebno je da nabavite sledeće:

  • 200 grama belog luka
  • 50 grama ašargarepe (jedan koren srednje veličine)
  • Veza peršuna (najbolje svežeg, ali ako nije sezona može zaleđeni ili suvi)
  • Začini (biber i kuhinjska so)
  • Suncokretovo ulje

Priprema:

Veče pre nego što planirate da pripremate prebranac, pasulj potopite u hladnu vodu da preko noći nabubri.  Ujutru ga ocedite i nesoljenog kuvajte u običnoj vodi, a kada je do pola gotov dodajte pola glavice na kolutove nasečenog crnog luka i jednu suvu papriku. Kuvajte sve dok u potpunosti ne omekša.

U zasebnom sudu izdinstajte preostalu količinu crnog luka – na dosta ulja sa dodatkom jedne kašike vode. Zajedno sa lukom dodajte narendanu šargarepu (ako ne volite, može i bez nje), sitno seckani beli luk i usitnjeni pešun. Soli i bibera dodajte po vlastitom ukusu.

Skuvani pasulj preručite u vatrostalnu posudu (najbolje zemljanu, ako nemate može i staklena) pa ga prelijte sosom od crnog luka i šargarepe. Ako imate više pasulja i sosa, možete da ga slažete po principu red pasulja – red umaka, i sve tako dok ne utrošite pripremljeno. Potom, pripremljenu posudu stavite u zagrejanu rernu i pecite na umerenoj vatri dok se umak ne zgusne. Pred sam kraj, možete da pojačate temperaturu, ali samo na kratko da se pasulj zapeče i stvori tanka pokorica. Obratite pažnju da vam jelo ne zagori.

Ovako pripremljen pasulj je prilično jako jelo, a ako vaš stomak zahteva nešto blažu hranu, umak možete da spremite sa manje ulja i više vode. Uz dobar balans začina, manastrirski pasulj, prebranac odnosno gravče na tavče neće biti toliko jak pa ga mogu konzumirati i oni sa osetljivijim želucem. Prijatno!