gif

Манастирски пасуљ – посна симфонија укуса

Православци се, о постовима које налажу вера и Црква, труде да се уздржавају од мрсне хране. Поред рибе, на трпезама се у таквим приликама најчешће сусреће пасуљ у различитим облицима, али је пребранац, манастирски пасуљ односно гравче на тавче једно од најомиљенијих јела у Срба. И то не само током поста. Ево како да га припремите на манастирски начин – једноставно и са укусом који нећете да заборавите.

За припрему овог јела није потребно пуно намирницаа, а и оно што је неопходно није скупо. За четири порције манастирског пасуља потребно је:

  • 300 грама пасуља „тетовца“ (крупни бели пасуљ)
  • Две главице црног лука
  • Две сушене црвене паприке

Да би сте припремили адекватан прелив, односно „сос“, потребно је да набавите следеће:

  • 200 грама белог лука
  • 50 грама ашаргарепе (један корен средње величине)
  • Веза першуна (најбоље свежег, али ако није сезона може залеђени или суви)
  • Зачини (бибер и кухињска со)
  • Сунцокретово уље

Припрема:

Вече пре него што планирате да припремате пребранац, пасуљ потопите у хладну воду да преко ноћи набубри.  Ујутру га оцедите и несољеног кувајте у обичној води, а када је до пола готов додајте пола главице на колутове насеченог црног лука и једну суву паприку. Кувајте све док у потпуности не омекша.

У засебном суду издинстајте преосталу количину црног лука – на доста уља са додатком једне кашике воде. Заједно са луком додајте нарендану шаргарепу (ако не волите, може и без ње), ситно сецкани бели лук и уситњени пешун. Соли и бибера додајте по властитом укусу.

Скувани пасуљ преручите у ватросталну посуду (најбоље земљану, ако немате може и стаклена) па га прелијте сосом од црног лука и шаргарепе. Ако имате више пасуља и соса, можете да га слажете по принципу ред пасуља – ред умака, и све тако док не утрошите припремљено. Потом, припремљену посуду ставите у загрејану рерну и пеците на умереној ватри док се умак не згусне. Пред сам крај, можете да појачате температуру, али само на кратко да се пасуљ запече и створи танка покорица. Обратите пажњу да вам јело не загори.

Овако припремљен пасуљ је прилично јако јело, а ако ваш стомак захтева нешто блажу храну, умак можете да спремите са мање уља и више воде. Уз добар баланс зачина, манастрирски пасуљ, пребранац односно гравче на тавче неће бити толико јак па га могу конзумирати и они са осетљивијим желуцем. Пријатно!