Датум: 17.03.2020., 19:13 / Категорија: Гастрономија
Шта јести за ојачање имунитета?
Стручњаци препоручују храну биљног порекла, богату витаминима, минералима, амино киселинама и масним киселинама...
Намирнице са високим процентом биоактивних састојака изузетно добро делују на људски организам и јачање имуног система. За неке од њих, које свакодневно употребљавамо, можда и не знамо колику добробит доносе организму. Ево неколико њих:
Какао
Одабране врсте какаоа садрже огромну количину минерала и флавалнола. Наравно, када није термички обрађен. У овој горкој посластици налазе се бакар, магнезијум, калијум, хром, цинк, манган… Само две до три кашике дневно, обезбедиће приличну количину минерала потребних организму. Ово чини какао једном од најхранљивијих намирница, богатију чак и од воћа и поврћа! Какао може да се конзумира растворен у млеку или води, као додатак разноразним напицима, салатама… Бирајте и уживајте.
Зова
Ова биљка је богата антиоксидансима и помаже у борби против упала. Испитивања су показала да сок од зове помаже у заустављању ширења вируса грипа. Зова је добро позната као стари народни лек.
Шампињони
Уверење да су печурке слабо хранљива намирница нема никаквог утемељења. На пример, шампињони садрже селенијум, јако користан минерал, а осим њега ту су и антиоксиданси. Ако организму недостаје селенијума, он је онда знатно подложнији обољевању од грипа. Антиоксиданси у печуркама доприносе успоравању старења. Печурке су, потврђено, корисне у борби против скоро свих врста вируса, бактерија и тумора.
Купус
Ова намирница је изузетно богата витамином Ц као и глутамином који ојачава имунитет. Предност купуса је у његовој ниској цени, па је тако доступан најширим народним масама, а како је погодан за кишељење, на располагању је и током зимског периода. Купус има и антиоксидативна својства, па ће додавање овог поврћа у супу, чорбу и остала варива доприноси увећању хранљивих вредности оброка.
Бадем
Познато је да имуни систем опада у стресним ситуацијама. Најлакши и најбржи начин за опоравак после немилих сизуација је конзумација бадема. Наиме, само четвртина шољице задовољава половину дневних потреба за витамином Е, доказаним у подизању имуног система. Ту су и витамини из Б групе, рибофлавин и ниацин, који такође имају улогу у опоравку од стреса.
Грејпфрут
Грејпфрут обилује витамином Ц и флавоноидима, природним, хемијским једињењима која чувају имуни систем. Уместо грејпфрута могу да се искористе поморанџе или мандарине.
Јогурт
Два деци јогурта током дана, смањује могућност прехладе. Када купујете јогурт, проверите да ли садржи витамин Д. Скорашња истраживања су показала да постоји веза између ниског нивоа овог витамина у организму и повећаног ризика од прехладе и грипа. Вероватно и других вируса.
Бели лук
Бели лук је богат антиоксидансима, селену и другим састојцима који помажу у заштити имуног система, нарочито од штетног дејства бактерије која се везује за настанак чирева и стомачних тумора. Савет за припрему: бели лук се ољушти, исецка и оставите да тако припремљен одстоји 15 до 20 минута. На тај начин се, пре термичке обраде, активирају ензими који јачају имуни систем.
Спанаћ
Веома хранљиво поврће! Спанаћ садржи фолат, који помаже организму у прављењу нових ћелија и поправку ланца ДНК. Такође, спанаћ садржи велику количину влакана, антиоксидансе и витамин Ц. Највећу корист од искоришћења свих позитивних својстава ове намирнице имају они који га једу сировог или тек благо пробареног.
Овсене мекиње и јечам
Овсене мекиње и јечам имају бројне предности, а једна од њих је свакако у јачању имунитета природним путем. Ове житарице садрже бета-глукан који има антибактеријска, антигљивична и антиоскидантна својства. Показало се да ово једињење може да смањи вероватноћу да ухватите грип, херпес, убрзава зарастање рана.
Шкољке
Шкољке су богате селеном и цинком а они помажу белим крвним зрнцима да производе цитокине који се боре проитив вируса (пре свега вируса грипа). Осим тога, богате су цинком. Нажалост, у нашој култури и на нашем традиционалном јеловнику шкољке и други љускари готово да се и не користе. Приликом куповине, припреме и конзумирања шкољки, нарочиту пажњу треба обратити на њихови свежину и исправност, јер шкољке јако лако изазивају тровање храном. Шкоњке, остриге, крабе, шкампи и слична храна јако је богата цинком и селеном. Ако нисте сигурни шта да радите са шкољкама и не можете да потврдите њихову свежину, боље посегните за неким суплементима који садрже ове олигоелементе.
Чај
Људи у нашем поднебљу су склонији да испијају разноразне врсте кафе, док је чај застопљен код значајно мањег броја конзумената. „Нисмо болесни да пијемо чај“, добро је позната фраза која би требало да има хумористички призвук. Али, чај је неупоредиво бољи и кориснији за људси организа, наравно без шећера, а ако баш мора онда чај треба заслдити са мало природног меда. А како знати да ли је мед прави, природан, прочитајте овде.
Пет шоља црног или зеленог чаја за две недеље могу да повећају отпорност на вирусе и бактерије и ојачају имунитет чак и до 10 пута!
Воће
Лимун и витамин Ц су оно што ће прво да вам препоручи сваки лекар када им се појавите са вирусном инфекцијом и слабим имунитетом. Јужно воће је пуно витамина Ц, а добро је познато да је овај витамин јако антиоксидативно средство. Треба знати да је лимунов сок јако здрав и за лечење киселине, јер се кисели напитак у желуцу претвара у базни и име елиминише „жгаравицу“. Дакле, све заједно доприноси јачању имуног система. Остало воће је, такође добро за организам: садржи полифеноле који су такође значајни у борби против вируса. То не мора да буде само јужно воће. Уопштено, добро је имати навику да се једе воће за ужину или као посластица после главног оброка.
Мед
Природни производ који је одвајкада познат по лековитим својствима је – мед. Ова природна посластица је одлична за јачање имунитета, а осим меда препоручују се још прополис и матични млеч. Мед делује и против гљивица и против бактерија и препоручује се у разне сврхе. Идеалан је заслађивач за чај, од њега се справљају колачи и разноразни преливи за салтка и слана јела, подобан је за побољшавање укуса природним лековима, а може да се конзумира самостало ии са зачинима од којих је најраспрострањенији цимет.
Ђумбир
Корен биљке је познат по бројним лековитим својствима. За ојачање имунитета ђумбир се користити као зачин или се од њега справља чај. Популаран је онај са ђумбиром и наранџом. Припрема чаја је једноставна. Операн и ољуштен корен ђумбира нарендајте што ситније. Ставите воду да проври и прелијте ђумбир. Засладите медом или лимуновим соком, пусите да се прохлади и уживајте у специфичном, оштром укусу чаја који у великој мери доприноси јачању имунитета.
Имајте у виду да јачање имунитета у јеку епидемије није адекватно, али не може да шкоди. Да бисте увек били у стању да се одупрете невидљивом непријатељу, практуикујте целогодишњи рад на јачању имунитета. Ем што ћете да будете заштићенији од болести него иначе, ем ћете се осећати пријатно, расположено и одморно. Уживајте и чувајте се у што већој мери.